Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – dla kogo ten kierunek studiów?

Ten kierunek studiów wybierany jest zwykle przez osoby, które preferują przedmioty humanistyczne. Kandydaci nastawieni są na pisanie różnych form dziennikarskich, naukę montażu radiowego czy występy przed kamerą. Lubią pracę z ludźmi i nie stronią od nawiązywania nowych kontaktów. Jednak jakie cechy powinien mieć student na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna? Oto opis modelowego studenta.

Bądź ciekawy świata

Omawiane studia są związane ze śledzeniem informacji z kraju i ze świata. Należy na bieżąco sprawdzać popularne strony internetowe, oglądać bądź słuchać wiadomości, przeglądać prasę. Dobry dziennikarz wie pierwszy o sytuacjach wartych nagłośnienia. Dlatego osoba rozważająca ten kierunek powinna być ciekawa świata, zainteresowana tym, co dzieje się w mediach i być w stanie przedstawić w skrócie najważniejsze doniesienia.

Co poza tym? Bez względu na wybraną specjalizację, student musi znać w stopniu bardzo dobrym gramatykę i pisownię języka polskiego oraz poprawnie się wysławiać. Studia dziennikarskie pomogą jeszcze lepiej poznać zasady, które rządzą naszym rodzimym językiem. Dzięki temu napisanie reportażu, przeprowadzenie wywiadu czy zdanie relacji na żywo nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Warto też zaznaczyć, że takie cechy jak odpowiedzialność, terminowość, odwaga i kreatywność są bardzo mile widziane na tym kierunku. Zlecone materiały do wykonania zawsze muszą być dostarczone na czas. Informacje mają swój „termin ważności”, dlatego osoba niepotrafiąca zarządzać czasem nie powinna wybierać tych studiów. Czasem temat, z jakim trzeba się zmierzyć, nie jest łatwy bądź na tyle banalny, że trzeba go przedstawić w ciekawy sposób. Tu na ratunek idzie wyżej wspomniana odwaga i kreatywność. Bez tych dwóch cech trudno będzie dziennikarzowi wybić się w branży.

Warto zatem wybrać się na te studia, by poznać od podszewki pracę ludzi związanych z mediami. To tutaj można dowiedzieć się jakie gatunki dziennikarskie istnieją, jak funkcjonuje radio oraz przećwiczyć rolę prezentera telewizyjnego. Takie praktyczne zajęcia oferuje Grupa Uczelni Vistula. Kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna stworzony został dla studentów ambitnych, otwartych na świat i dociekliwych. W programie zajęć można znaleźć takie przedmioty jak zmiany społeczne i badania socjologiczne, Polska, Europa, Świat – polityka i gospodarka, prawo prasowe czy public relations. Oprócz standardowych ćwiczeń dziennikarskich właśnie takie wykłady pozwolą na poszerzenie wiedzy i dowiedzenie się niezbędnych informacji o kraju, świecie, zasadach komunikacji i społeczeństwie.

Dziennikarze nie tylko do gazety

Wiadomo, że po kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zatrudnienie można znaleźć w agencjach prasowych, radiowych i telewizyjnych. Jednak ci, którzy mają bardziej sprecyzowane zainteresowania, z powodzeniem mogą dostać się do działów PR, portali internetowych na określony temat czy zostać niezależnym dziennikarzem. Studiowanie tego kierunku zapewnia pełen wachlarz możliwości zawodowych, dlatego jeśli jesteś kreatywny, terminowy i masz swoje zdanie na wiele tematów, to ten kierunek jest dla ciebie.

Poprzedni artykułPracownicze Plany Kapitałowe – co musi wiedzieć pracodawca?
Następny artykułWygranie przetargu lub konkursu publicznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj