Dom maklerski – co to jest i jak działa?

Jednym z najważniejszych zagadnień związanych z inwestowaniem na giełdzie jest dom maklerski. Każdy, kogo interesuje wspomniana forma lokaty kapitału, powinien wiedzieć, czym jest dom maklerski oraz na czym polega jego działanie.

Dom maklerski – definicja

Dom maklerski jest instytucją finansową, która posiada zezwolenie organu nadzoru na prowadzenie działalności maklerskiej. Każdy inwestor może wybrać dowolną tego typu instytucję, w której zostanie założony rachunek inwestycyjny niezbędny do przeprowadzania transakcji na giełdzie. Za pośrednictwem tego rachunku klient składa zlecenia, które są na jego rzecz wykonywane właśnie przez dom maklerski. Osobami upoważnionymi przez dom do dokonywania giełdowych transakcji są maklerzy. Eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital przypominają, że istnieją domy maklerskie nieposiadające członkostwa na giełdzie – są one określane mianem afiliantów.

Dom maklerski – jaka forma organizacyjna?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami domy maklerskie mogą być tworzone jedynie w formach spółek: akcyjnej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej, partnerskiej oraz jawnej. Niemniej bez względu na formę obowiązkiem każdego domu maklerskiego jest posiadanie udokumentowanego kapitału towarowego, który nie może pochodzi z kredytów oraz z pożyczek. Dany dom działa jedynie w takim zakresie, na jaki zezwoliła Komisja Nadzoru Finansowego.

Dom maklerski – jakie czynności wykonuje?

Na działalność domu maklerskiego składają się takie czynności jak: oferowanie papierów wartościowych na rynku pierwotnym, prowadzenie rachunków inwestycyjnych, pośredniczenie w obrocie papierami wartościowymi na rynkach zagranicznych, zarządzanie portfelami papierów wartościowych klientów na ich zlecenie, świadczenie usług brokerskich oraz przeprowadzanie transakcje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Oprócz tego domy maklerskie zajmują się doradztwem inwestycyjnym oraz mogą podejmować działania mające na celu upłynnianie rynku.

Poprzedni artykułBardziej atrakcyjna wizytówka Google Moja Firma – sprawdzone sposoby
Następny artykułJak zaistnieć w sieci ze swoją stroną internetową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj