Dochody w Niemczech a rozliczenie w Polsce

Niemcy to kraj, do którego Polacy chętnie wyjeżdżają za pracą. Legalne zatrudnienie wiąże się oczywiście z koniecznością płacenia podatków. Czy pracując w Niemczech, rozliczamy się tylko w tym kraju, czy również w Polsce?

Według różnych szacunków liczebność Polaków w Niemczech sięga nawet 2 mln osób. Niektórzy eksperci twierdzą wręcz, że niemiecka gospodarka jest uzależniona od polskich pracowników. Jeśli nawet uznać takie stwierdzenia za przesadę, nie ulega wątpliwości, że do naszych zachodnich sąsiadów wyjeżdża bardzo wielu Polaków, szukając wyższych zarobków. Z badania CBOS wynika, że jeśli już Polak decyduje się na wyjazd zarobkowy za granicę, najczęściej wybiera właśnie Niemcy. Łatwo tam znaleźć zatrudnienie nie tylko jako magazynier, pielęgniarka czy opiekunka osób starszych, ale także na stanowiskach menedżerskich i związanych z IT.

– Każda osoba wyjeżdżająca do pracy w Niemczech musi pamiętać, żeby zatrudniać się u niemieckich pracodawców tylko legalnie, podpisując wcześniej umowę. Oczywiście pojawia się wtedy kwestia rozliczenia podatkowego. Wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy zarabiając pieniądze w Niemczech, muszą rozliczać się tylko z niemieckim fiskusem, czy również z polskim – zauważa ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA.

– Nie należy jednak obawiać się podwójnego opodatkowania. Już w 2003 roku Polska podpisała z Niemcami umowę o jego unikaniu, jeśli chodzi o podatki od dochodu oraz majątku. To oznacza, że obowiązek podatkowy istnieje w kraju, w którym dochód został osiągnięty. W naszym przypadku będą to Niemcy. Warto jednak pamiętać, że czasami pracując za granicą, musimy złożyć deklarację podatkową także w Polsce – podkreśla ekspert.

Rezydent polski czy niemiecki?

Kwestie podatkowe i rozliczenie zobowiązania wobec fiskusa nie zależy jednak tylko od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Istotna jest także sprawa rezydencji podatkowej. Jeśli jesteśmy polskimi rezydentami, podlegamy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Polski i to właśnie tutaj musimy rozliczyć podatki. W przypadku rezydentów Niemieckich taki obowiązek podatkowy oznacza konieczność rozliczenia przede wszystkim z niemieckim fiskusem. Przed złożeniem deklaracji podatkowej warto się zatem zastanowić, czy sytuacja życiowa wiąże nas bardziej z Polską, czy z Niemcami. Sytuacja życiowa dotyczy różnych aspektów. Ważne jest to, gdzie znajduje się nasz ośrodek interesów życiowych. Co można pod tym rozumieć? Na przykład posiadanie w Polsce domu, rodziny, konta w banku itd. To jednak nie wszystko. Przyjmuje się, że rezydentem w Polsce jest ta osoba, która przebywa w naszym kraju co najmniej 183 dni w roku. Wtedy nie musimy być nawet zameldowani w Polsce.

Kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce?

Jeśli ustaliliśmy, że nasza rezydencja podatkowa znajduje się w Polsce, dochody z Niemiec należy rozliczyć w naszym kraju, stosując zwolnienie z progresją. To oznacza, że polski urząd skarbowy zwolni z opodatkowania dochód, który został osiągnięty w Niemczech. Jeśli w danym roku podatkowym nie osiągnęliśmy żadnych dochodów w Polsce, rozliczamy się tylko u naszych zachodnich sąsiadów.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy osiągnęliśmy dochód zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Wtedy w naszym kraju należy wypełnić PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG. Przy czym w polskiej deklaracji podatkowej należy przeliczyć dochód z Niemiec po średnim kursie NBP, jaki obowiązywał dzień przed wypłatą wynagrodzenia u naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli przebywaliśmy w Niemczech czasowo na delegacji, jako osoby wysłane przez pracodawcę, uzyskane diety nie są wliczane do deklaracji podatkowej. Należy jeszcze podkreślić, że uzyskując zwrot podatku z Niemiec, należy go rozliczyć za rok, w którym ten zwrot został nam wypłacony przez niemiecki urząd skarbowy.

Rozliczenie podatku w Niemczech

Sprawdźmy teraz, jak sprawa wygląda z rozliczeniem podatku w Niemczech. Najczęściej trzeba się tam rozliczyć, gdy dostaniemy wezwanie do takiego rozliczenia od niemieckiego fiskusa. Jeśli nie zrobimy tego w wyznaczonym terminie, grozi nam kara w wysokości 150 euro. Rozliczenie jest między innymi konieczne także, gdy pracowaliśmy u kilku pracodawców, otrzymywaliśmy zasiłki (np. dla bezrobotnych) lub osiągnęliśmy dochód powyżej 10 700 euro.

Często okazuje się również, że Polakom pracującym w Niemczech przysługuje zwrot nadpłaconego podatku. Średnia kwota takiego zwrotu to 3364 zł. Aby odzyskać te pieniądze, należy również złożyć zeznanie podatkowe i uzyskać Einkommensteuerbescheid, czyli decyzję o wymiarze podatku dochodowego. Do tego konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim potrzebujemy niemieckiej karty podatkowej (Lohnsteuerbescheinigung) lub ostatniego odcinka z wypłaty. Natomiast z polskiego urzędu skarbowego należy dostarczyć zaświadczenie UE/EOG. Warto także przedstawić rachunki dotyczące kosztów związanych z pracą u naszych zachodnich sąsiadów. Tutaj znajdziesz dalsze informacje o zwrotach podatku z Niemiec.

Przed niemieckim fiskusem możemy rozliczyć się samodzielnie, co wymaga znajomości języka niemieckiego lub z pomocą firmy wyspecjalizowanej w zwrotach podatku z Niemiec. Ta druga opcja jest zdecydowanie łatwiejsza. Nie można jednak zapominać, że czasami konieczne jest także rozliczenie z polskim fiskusem.

Jeśli pracowałeś również w Holandii, dowiedz się więcej o rozliczeniu podatku w tym kraju na stronie https://pl.europa.jobs/art-zwrot-podatku-z-holandii/.

Poprzedni artykułKorzyści z wdrożenia MES w dobie przemysłu 4.0.
Następny artykułZarządzanie zespołem przy pomocy rozwiązań IT – nie tylko dla branż związanych z technologiami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj